Kaczka (Anas platyrhynchos)
Średniej wielkości wędrowny ptak wodny z rodziny kaczkowatych, zamieszkujący Europę, Amerykę Północną, Azję oraz Australię i Nową Zelandię. Przeloty w II – IV i VIII – XII. Coraz więcej osobników zimuje na niezamarzniętych wodach (większych rzekach, jeziorach, zbiornikach) oraz w miastach, gdzie są dokarmiane przez ludzi.

Mięso kaczki różni się nieco składem od mięsa kurcząt i indyków. Zawiera więcej tłuszczu, nie jest tak delikatne i pewnie dlatego wiele osób go nie lubi. Kaczka ma też jednak zagorzałych zwolenników, a ci twierdzą, że jest to najlepszy drób, zwłaszcza na jesień. Najsmaczniejsze są kaczki 8–10 tygodniowe, ważące 2–3 kg. Ich mięso jest ciemne, kruche, niestety ciężkostrawne.

W sklepach, o wiele wygodniej jest kupić mięso kaczki już porcjowane – piersi, piersi bez kości i filety bez skóry, czyli najbardziej cenione kacze mięso. Niech nas nie przerażają wyższe ceny tych półproduktów niż kaczki kupionej w całości – z tego mięsa nie wyrzucimy ani kawałka.

Kacze mięso to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B. Zawiera jednak więcej tłuszczu niż mięso kurczaka i jest bardziej kaloryczne (100 g kaczego mięsa to 240 kcal).
Kaczka w kuchni daje wiele możliwości. Idealnie nadaje się do pieczenia i faszerowania. Do znakomitych dań należy kaczka w galarecie i galantyna z kaczki. W Polsce bardzo popularna jest kaczka pieczona z jabłkami.
Oprócz jabłek, kaczka dobrze komponuje się w brzoskwiniami i pomarańczami. Na słono najczęściej nadziewa się ją ziemniakami, kaszą gryczaną i cielęciną.

Kaczki tłuste przy pieczeniu w brytfannie należy piec bez dodatku tłuszczu, a jedynie obficie podlać wodą– dzięki temu się nie przypalą, a po wyparowaniu wody upieką we własnym tłuszczu. Mięso kaczki pieczone w taki sposób jest bardzo smaczne i aromatyczne.